Daugelis Europos paukščių ir gyvūnų bus saugūs ir ramūs dėka dviejų metų medžioklės sustabdymo kurį priėmė Albanijos vyriausybė. Balkanų šalis kuria driekiasi pagrindiniai migracijos keliai apima šlapžemes ir kitas vertingas buveines, kuriose stabtelėja pasistiprinti kelionei milijonai paukščių.

Vargana įstatymų jėga ginklų įsigijimo antplūdžiui ir užsienio medžiotojų inversija buvo pavertusi Albaniją ištisus metus veikiančia šaudykla. Medžiotojai Albanijoje šaudė bet ką kas papuola į jų akiratį. Pasiturintys medžiotojai, dauguma jų italai nacionaliniuose parkuose nusamdę vargiai apmokamus gidus be baimės medžiojo ką norėjo. Taikiniais pasirinkti ne tik leidžiamos medžioti pagal įstatymus paukščių rūšys, bet ir ereliai, gervės, tilvikai ir netgi mažieji giesmininkai.

„Albanija buvo tapusi mirties spąstais migruojantiems paukščiams“ – sakė Gabriel Schwaderer, gamtosauginės organizacijos EuroNatur vykdantysis direktorius.

Kentėjo ne vien paukščiai, pasak Schwaderer. Tiriant kritiškai nykstančią balkanų lūšį EuroNatur įrengė kameras kalnuotose vietovėse, kurios fiksavo visus praeinančius gyvūnus. Įprasti žinduoliai, tokie kaip stirnos ir kalnų ožkos, kurių turėjo būti užfiksuoti ypatingai dideliais kiekiais deja buvo reti prašalaičiai.

Naujasis įstatymas priimtas sausio 30 dieną sustabdė visas medžioklės lisencijas ir jų panaudojimą medžioklės plotuose dvejiems metams. Vyriausybė panaudos šią pertrauką ištirti gamtosaugos reguliavimo ir kontrolės reformas.

Aplinkos apsaugos grupės Albanijoje tarybos narys Space Shumka, pakomentavo rašytojo Jhonathan Franzen straipsnį, kuris buvo publikuotas 2013m liepos mėn. National geographic (paskutinė giesmė migruojantiems paukščiams) kuris turėjo didžiulį efektą diskusijose tarp politikų ir visuomenės dėl medžioklės apribojimo.

„Ši istorija puikiai pasitarnavo kaip labai svarbi informacija“, pasakė Shumka. Žmonės straipsnį platino įvairiose ministerijose ir jis buvo sutiktas labai palankiai. Jis puikiai tiko pereinamajam vyriausybės keitimosi periodui.

Prieš tai, medžioklės reguliavimo atsakomybė vien tik mažėjo, nes aplinkos ministerija neturėjo galios. „Žmonėms, kurie pagauti medžiojantys, iškylaujantys ar kertantys medžius saugomose teritorijose skiriamos baudos, tačiau tik vienas iš šimto jas susimoka“, pasakojo Shumka. „Nuo šiol laikytis įstatymų padės valstybinė policija, kuri yra be galo svarbi, nes tai vienintelė institucija turinti galios“. Be to, kad įgyvendinti naują medžioklės sustabdymo įstatymą reikalingas ir bendradarbiavimas su finansų ministerija. „Tai reikš papildomą finansavimą gamtos inspekcijai (tikrinimui)“, Shumka pasakė.

„Tai tikrai įspūdingas ir iš pagrindų viską keičiantis sprendimas, kurį priėmė Albanija“ – sako Schwaderer. Galiu tik įsivaizduoti, kad kai kurių viešbučių savininkai yra be galo nepatenkinti, nes greičiausiai sumažės lankytojų, ypač medžiotojų iš Italijos. Bet, kita vertus, jie gauna kitas puikias galimybes – nelegaliai medžioklei pasibaigus padaugės paukščių ir kitų gyvūnų, todėl sulauks daugybės paukščių stebėtojų ir kitų turistų, plėsis eko-turizmas.

Lietuvos ornitologų draugijos informacija

Komentarai
Google GmailEmail