Gegužės mėnesį daug dėmėsio skyrėme didžiųjų dančiasnapių žiedavimui. 2011 metais Vilniuje Lietuvos gamtos fondas kartu su MG valda bei savanoriais taip pat ornitologo Dariaus Musteikio dėka, šiems paukščiams iškėlė 78 inkilus. 2012 metais Vilniaus miesto savivaldybės lėšomis buvo iškelti dar 3 inkilai, tad iš viso Vilniuje iškeltas 81 inkilas. Inkilai buvo tikrinami kiekvienais metais 2012-2013-2014, galime daryti išvadą, kad perinčių didžiųjų dančiasnapių porų skaičius pamažu didėja. Šiais metais inkiluose buvo rastos 5 perinčios poros, visuose buvo nuo 10-13 kiaušinių.

Didžiųjų dančiasnapių žiedavimas 2012-2014 metais Vilniuje
Didžiųjų dančiasnapių žiedavimo duomenys 2012-2014 metais Vilniuje

Šeštoji pora buvo rasta LR prezidentūros sode. Lizdas buvo drevėje, pora išperėjo 9 jauniklius. Patelė ir jaunikliai buvo sėkmingai sugauti, sužieduoti ir pervežti į Vilnelės upę.

Kaune 2010-2014 metais didiesiems dančiasnapiams buvo iškelta 30 inkilų. Galime pasidžiaugti, kad 2014 metais , beveik visi inkilai buvo užimti sėkmingai. Viename iš jų perėjo naminė pelėda, rastas ir sužieduotas 1 jauniklis.

Didžiųjų dančiasnapių žiedavimo duomenys 2012-2014 metais Kaune

Iš viso 2012-2014 metais sužieduota 32 d. dančiasnapio jaunikliai ir 23 suaugę paukščiai. Gauti 8 pranešimai apie žieduotus didžiuosius dančiasnapius. Visi jie pastebėti, pakartotinai sugauti, ar rasti žuvę Lietuvoje. Kaune pakartotinai sugauti 6 paukščiai ir vienas rastas negyvas. Įdomus atvejis buvo užfiksuotas Vilniuje nuskaitant žiedą optikos pagalba ( žiedą nuskaitė užsienio pilietis Ulf M Berthelsen ). Ši pora 2014 metais labai anksti išsivedė jauniklius ir 2014-05-05 dieną šios poros jauniklių inkile jau nebuvo , buvo rastas tik vienas negyvas jauniklis. Žieduotojai: Darius Musteikis, Ingrida Meškinytė, Vitalis Kairiūkštis, Valentinas Pabrinkis.

Didieji dančiasnapiai yra reti ir saugomi vandens paukščiai. Dažniausiai peri senų medžių drevėse. Miestuose prie upės tokių medžių beveik nebeliko, tad įprastas lizdavietes praradę sparnuočiai perėjimui bent kiek tinkamesnių vietų priversti ieškoti miesto teritorijoje, toliau nuo vandens telkinių: apleistose statybvietėse, parkuose, namų pastogėse. Kai kada vietą perėjimui ši saugoma paukščių rūšis pasirenka nuo vandens telkinio nutolusią net iki 4 km. Tokiais atvejais ką tik išsiritusius jauniklius prie upės dančiasnapio patelės priverstos vesti per judrias gatves, šaligatvius ir kitas urbanizuotas teritorijas. Džiaugiamės, kad iškeldami inkilus prisidėjome prie šios populiacijos išsaugojimo.

Nuotraukos autorius: Juozas Baškys

Nuotraukos autorius: Juozas Baškys

Komentarai