Lietuvos ornitologų draugija kartu su tarptautine paukščių apsaugos organizacija BirdLife International  sėkmingai įgyvendina projektą „Jūrinių paukščių priegaudos mažinimas Europoje“. Šiuo metu intensyviai ruošiamasi ateinančiam žiemos sezonui, kuomet daug nardančių vandens paukščių vėl susirinks žiemoti Lietuvos pakrantėje. Mažiausiai 5 paukščių rūšių populiacijos kiekvieną žiemą nukenčia nuo atsitiktinių žūčių žvejybiniuose tinkluose. Minėto projekto metu ieškoma būdų, kaip sumažinti žvejybiniuose tinkluose žūstančių paukščių skaičių pirmiausiai mūsų šalies priekrantėje, o vėliau pritaikant ir kitų šalių jūriniams vandenims tokią praktiką taikant net Pietų Amerikos priekrantės vandenyse.

Ankstyvą rudenį priekrantės žvejai Baltijos jūroje intensyviai gaudo plekšnes ir laukia šaltesnių orų, kuomet prasidės intensyvesnė menkių žvejyba. Kuršių nerijos žvejai tinklus meta ne tik Baltijos jūroje, bet ir Kuršių mariose. Vėliau rudenį bei žiemą suintensyvės žvejyba jūroje, o tuo pačiu ir atsitiktinė paukščių priegauda. Jos sumažinimu suinteresuoti ne tik ornitologai, gamtos apsaugos organizacijos, bet ir pakrantės žvejai bei žvejybą kontroliuojančios tarnybos.

Praėjusiais metais projekto metu jau buvo išbandyta modifikuotų tinklų imtis su padidinto matomumo dalimi viršuje, o duomenys oficialiai protokoluoti. Ateinančiai žiemai jau suburta didesnė žvejų ir tyrėjų komanda, kuri bandys naujos modifikacijos tinklus. Taip pat nuspręsta bandyti kuomet viduryje tinklo pritvirtinant medžiaginius kvadratus su juodos ir baltos spalvos medžiaginėmis juostomis.

Labai svarbus yra pasiruošimo etapas modifikuotų žvejybinių tinklų gamybai, skirtų menkių žvejybai. Modifikuoti tinklai siuvami Latvijoje. Ateinančiam žiemos sezonui numatyta pasiūti 5600 metrų menkių žvejybai skirtų modifikuotų tinklų. Dar tiek pat savo turimų nemodifikuotų tinklų žvejai naudos kontrolei, kuri svarbi palyginti modifikuotų ir įprastų tinklų galimybes gaudyti žuvį bei jūrinių paukščių priegaudos mastus.

Modifikuotus tinklus Baltijos jūroje ties Lietuvos krantais žiemą išbandys dešimt skirtingų žvejų. Trys žvejai į savo žvejybos barus jūroje plauks didesniais laivais iš Klaipėdos uosto, kiti 7 žvejai naudos mažesnius laivus, kurie bus nuleidžiami į vandenį paplūdimiuose ties žvejybos barais. Tyrimo vykdymui bus pasirūpinta specialiais leidimais, kuriuos išduos Žuvininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos. Žvejai, turintys minėtus leidimus, galės tinklus statyti įvairiuose gyliuose, net ir ten, kur šiuo metu galioja tam tikri žvejybos apribojimai.

Visuose projekto etapuose numatytas paukščių apsaugos priemones padeda Žuvininkystės tarnybos Žvejybos Baltijos jūroje reguliavimo skyrius. Vykdomi darbai jau buvo detalizuoti Priekrantės verslinės ir rekreacinės žuvininkystės asociacijos susirinkime bei Žuvininkystės tarnyboje. Taip pat su jais supažindinti visi Baltijos jūros priekrantės  žvejai. Jie yra informuoti apie vykdomus modifikuotų tinklų bandymus. Svarbu, kad net tiesiogiai projekto veiklose nedalyvaujantys žvejai gali ženkliai padėti paukščių priegaudos tyrimuose, informuojant LOD apie atsitikinai sugaunamus paukščius, įvairias jų sugavimo detales, tokias kaip gyliai, naudoto tinklo tipas, vieta ir pan.

Šiuo metu jau baigiami visi paruošiamieji darbai ateinančiam  žvejybos sezonui. Todėl tikimės surinkti daug svarbių duomenų apie modifikuotų tinklų galimybes, kurios gali būti reikšmingos saugant žiemojančių paukščių populiacijas bei skatinant subalansuotą verslinę žvejybą Baltijos ir kitų jūrų priekrantės zonose.

Daugiau informacijos apie projektą rasite interneto svetainėje http://seabirdbycatch.com/

Komentarai
Google GmailEmail