Kaune, Nemune ties Kranto alėja jau ne pirmi metai žiemoja gausus būrys gulbių nebylių ir didžiųjų ančių. Šiuos paukščius kasdien lesinanti Loreta Kiliotaitienė sausio 15 d. tarp jų pamatė vieną juodą gulbę. Nuvykę ornitologai Vytautas Eigirdas, Armandas Naudžius ir Kristina Valinčienė patvirtino, kad tai juodoji gulbė (Cygnus atratus), suaugęs (išperėtas prieš 2017 m.) paukštis.

Tą dieną šis paukštis buvo buvo gana baikštus – plaukiojo tolokai nuo kranto, o pamatęs žmogų nuplaukdavo dar toliau. Po kelių dienų jis tapo ne toks baikštus, kartu su gulbėmis nebylėmis jau lipo į krantą. Todėl sausio 23 d. V.Eigirdui ir K. Valinčienei pavyko jį sugauti ir sužieduoti. Belieka tikėtis, kad šis paukštis čia sėkmingai sulauks pavasario. Ar po to jis išskris – nežinia, bet pagal žiedo numerį jį jau bus galima pažinti ir žinoti, kad tai tas pats, Nemune žieduotas individas.

 

2018-01-24_Cyg_atr_nuotrauka1

Juodoji gulbė Kaune, Nemune ties Kranto alėja 2018-01-15. Kristinos Valinčienės nuotrauka.

Tai jau antra Lietuvoje žieduota juodoji gulbė. Pirmą 2004 m. sausio 23 d. Šešupėje žemiau Antanavo HE sužiedavo Antanas Petraška. Deja, Lietuvos paukščių žiedavimo centras apie šį paukštį po žiedavimo negavo jokios informacijos.

Juodųjų gulbių tėvynė yra Australija ir Tasmanija. 1864 m. jos buvo introdukuotos ir paplito Naujojoje Zelandijoje. Šie gražūs, nesunkiai prie žmogaus priprantantys paukščiai Europoje dažnai laikomi zoologijos soduose, gyvų paukščių kolekcijose, parkų tvenkiniuose. Kažkiek jų pasprunka. Iš tokių pasprukusių individų yra susiformavę nedidelės laisvėje gyvenančių ir perinčių juodųjų gulbių populiacijos Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje, Italijoje, Nyderlanduose,  Prancūzijoje, Vokietijoje.

Gal šis paukštis yra iš kažkurioje Vakarų Europos valstybėje susiformavusios laisvėje perinčių juodųjų gulbių  populiacijos. Tai visiškai įmanoma, nes tokie paukščiai gali nuskristi šimtus kilometrų. Pavyzdžiui, vienas Nyderlanduose žieduotas laisvėje gyvenančios populiacijos paukštis aptiktas Baltijos jūros pakrantėje Vokietijoje, už 612 km nuo žiedavimo vietos. Europoje tokių tolimų juodųjų gulbių perskridimo atvejų žinoma ir daugiau.  O gal tai kažkieno Lietuvoje laikytas ir pasprukęs paukštis. Kas žino! To neaiškumo nebūtų, jei visi nelaisvėje laikomi paukščiai, kurie aptinkami ir laukinėje gamtoje, būtų paženklinti (žieduoti).

2017 m. išleistoje Vytauto Jusio, Sauliaus Karaliaus ir Liutauro Raudonikio knygoje “Nauji ir reti paukščiai Lietuvoje” rašoma, kad iki tol buvo žinoma 17 juodųjų gulbių aptikimo šalyje atvejų.

 

Lietuvos PŽC informacija

Komentarai