Gegužės 10 d. minima Pasaulinė migruojančių paukščių diena. Šiemet visame pasaulyje šiai dienai paminėti įvairiose šalyse organizuojami daugiau kaip 145 įvairūs renginiai, iš jų – 81 vyksta Europoje. Šį savaitgalį, gegužės 7 d., Lietuvos ornitologų draugija pirmą kartą Lietuvoje organizavo iš Suomijos kilusias ir šiemet jau 23 kartą organizuojamas „Paukščių stebėjimo bokšteliuose varžybas“. Džiaugiamės, kad Lietuvoje varžybose dalyvavo net 12 komandų. Žemiau pateikiamas bokštelių ar platformų sąrašas ir juose užregistruotų skirtingų paukščių rūšių skaičius:

- Stankiškių (Kniaupos įlankos) bokštelis – 67;

- Uostadvario (Rusnės) bokštelis – 60;

- Tulkiaragės bokštelis – 54;

- Krokų lankos bokštelis – 68;

- Drėvernos bokštelis – 86;

- Naisių bokštelis – 48;

- Tytuvėnų bokštelis – 63;

- Vėžiakojo bokštelis – 15;

- Sviliškių bokštelis – 39;

- Papio ežero apžvalgos platforma – 70;

- Salako bokštelis – 48;

- Birvėtos tvenkinių bokštelis – 50.

Tiesa Vėžiakojo bokštelio atvykusi į varžybas komanda nerado ir paukščius teko stebėti nuo lieptelio į Vaisiečio ežerą. Kitoms komandoms tokių siurprizų nebuvo., o oras varžybų metu buvo puikus.

Sveikiname nugalėtojus S. Karalių, J. ir R. Morkūnus Drėvernos bokštelyje užregistravusius 86 skirtingas paukščių rūšis, antroje vietoje liko Papio ežero apžvalgos platformos komanda (L.M.S. Šniaukštos) užregistravusi 70 rūšis, o trečioje Krokų lankos bokštelyje komanda (V. Eigirdas, G. Petkus, M. Bružas, I. Mickus) užregistravusi 68 rūšis.

Suomijoje šiais metais užsiregistravo ir renginyje dalyvavo 316 komandos, o bendrai bokštelius aplankė apie 2500 žmonių. Daugiausiai rūšių buvo užregistruota dviejuose skirtinguose bokšteliuose, kur komandoms pavyko pamatyti ar išgirsti net 110 rūšių. Švedijoje komandos stebėjo paukščius 65 bokšteliuose, o daugiausiai buvo užregistruota 103 rūšių. Danijoje dalyvavo 20 komandų, o nugalėtojams pavyko užregistruoti 94 rūšis.

„Bokštelių varžybos“ šiemet tiek Suomijoje, Švedijoje, Danijoje bei kitose šalyse, tiek ir Lietuvoje buvo siejamos su Pasauline migruojančių paukščių diena, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į paukščių gaudymo, žudymo ir prekybos problemą jų migracijos kelyje.

Turbūt retai susimąstome, kokius ilgus atstumus įveikia paukščiai ir su kokiais sunkumais tenka susidurti kelyje iš veisimosi vietų į žiemojimo kraštus. Tačiau migruojantiems paukščiams didžiausią grėsmę kelia ne natūralūs sunkumai ar priešai gamtoje, bet žmogus. Įvairiose šalyse migruojantys paukščiai yra masiškai gaudomi, medžiojami ar kitaip žudomi maistui, sportui, laikymui nelaisvėje.

Ką mes galime padaryti, kad užkirstume tam kelią? Aiškus situacijos supratimas, jos viešinimas, paukščių apsaugos palaikymas – tai priemonės, kurių efektyvumas priklauso nuo visų mūsų. Neleiskime padangėms nutilti!

Ar žinojote?

  • Kiekvienais metais Viduržemio regiono šalyse nelegaliai nužudomi 25 milijonai paukščių.
  • 40 rūšių giesmininkų, kurie anksčiau buvo įprasti Europoje, populiacijos sparčiai mažėja, o kai kuriems jų kyla net išnykimo pavojus. Kai kurios rūšys jau nebesutinkamos ten, kur anksčiau buvo įprastos.
  • Daugiausiai Viduržemio šalyse nužudoma paprastųjų kikilių (2,9 mln. kasmet), juodagalvių devynbalsių (1,8 mln.), putpelių (1,6 mln.).
  • Iš Europos sąjungos šalių intensyviausiai paukščiai nelegaliai žudomi Italijoje (5,6 milijono kiekvienais metais). Čia yra ypač gilios medžiojimo maistui bei pramogai tradicijos.
  • Laukys savo migracijos kelią pradeda naktį. Paukščiai gali skristi ilgas distancijas – net daugiau kaip 3500 km. Bendra laukių populiacija mažėja, dažnai dėl nelegalios medžioklės, gaudymo, nusinuodijus prarijus švininius šratus. Ypač didelę neigiamą įtaką laukių populiacijai daro šių paukščių medžioklės Kroatijoje.
  • Paprastasis purplelis yra vienas vėliausiai atskrendančių migrantų. Skrisdamas šis paukštis gali pasiekti net 95 km per valandą greitį! Per pastarąjį šimtmetį šių paukščių Europoje sumažėjo 30 proc., kai kuriose šalyse – net 90 proc., todėl jose rūšis atsidūrė ties išnykimo riba. Kiekvienais metais vis dar nelegaliai sumedžiojama apie milijonas paprastųjų purplelių.

Lietuvos ornitologų draugijos informacija

Komentarai