Pirmasis paukščius žieduoti moksliniais tikslais pradėjo Viborgo (Danija) parapijinės mokyklos mokytojas Hansas Christianas Kornelius Mortensenas (Hans Christian Cornelius Mortensen, 1856-1921). 1899 m. birželio 5 d. jis apžiedavo pirmąjį varnėną iš aliuminio padarytu žiedu su tokiu įrašu jame: „VIBORG 1“. Tai reiškia, kad H.Mortensenas paukščių ženklinimui pirmą kartą panaudojo numeruotus žiedus su juose įrašytu adresu. Taip „gimė“ naujas ir unikalus paukščių gyvenimo tyrimo metodas – paukščių žiedavimas.

Šis palyginti nesudėtingas, pigus, bet labai efektyvus ir informatyvus tyrimo metodas labai greitai buvo pripažintas visame pasaulyje. 1902 m. paukščiai pradėti žieduoti Vokietijoje ir JAV, 1908 m. – Vengrijoje, Prancūzijoje, 1909 m. – Jungtinėje Karalystėje, Portugalijoje, Rusijoje, Kanadoje, 1910 m. – Jugoslavijoje, 1911 m. – Nyderlanduose, Šveicarijoje, Švedijoje, 1912 m. – Australijoje, 1913 m. – Suomijoje, 1914 m. – Norvegijoje ir t.t. Tiesa, kai kuriose iš paminėtų šalių sistemingas paukščių žiedavimas pradėtas keliais ar net keliolika metų vėliau.

Estijoje sistemingas paukščių žiedavimas prasideda nuo 1922 m., Latvijoje – nuo 1925 m., Lietuvoje – nuo 1929 m., t.y. tose šalyse įkūrus paukščių žiedavimo centrus. Pirmieji paukščiai šiose šalyse apžieduoti gerokai ankščiau, bet tai buvo daroma epizodiškai, o ne sistemingai.

Apie 1930 m. paukščių žiedavimo centrai funkcionavo faktiškai visose Europos šalyse, Šiaurės Amerikoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir kai kuriose Afrikos, Azijos ir Pietų Amerikos šalyse. Nauji nacionaliniai paukščių žiedavimo centrai kai kuriose šalyse (Albanijoje, Graikijoje, Turkijoje ir kt.), kuriose jų iki tol dar nebuvo, įkurti XX a. viduryje ir net antroje pusėje. Subyrėjus buvusiai Tarybų Sąjungai, nacionaliniai paukščių centrai įkurti Baltarusijoje, Ukrainoje, Kazachstane, kur jų iki tol taip pat nebuvo. Dabar paukščių žiedavimo centrai yra visose Europos valstybėse (išskyrus pačias mažąsias: Andorą, Lichtenšteiną, Monaką, San Mariną, Vatikaną).

Tose Afrikos valstybėse, kuriose paukščių žiedavimo centrų nėra, daug ten žiemojančių Palearktikos paukščių apžieduota Italijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Švedijos, Vokietijos ir kitų šalių paukščių žiedavimo centrų žiedais. Tam tikslui iš įvairių Vakarų Europos šalių į įvairias Afrikos vietas specialiai vyksta ekspedicijos. Tokia praktika yra efektyvi – pranešimų apie Afrikoje žieduotų paukščių aptikimą Europoje gaunama žymiai daugiau nei apie Europoje apžieduotų paukščių aptikimą Afrikoje. Taip yra dėl Afrikos gyventojų skurdo ir neišsilavinimo. Todėl europiečių ekspedicijų Afrikoje apžieduoti Palearktikos paukščiai labai praplėtė žinias apie šių paukščių žiemavietes, migracijos maršrutus, migracijų terminus tame kontinente.

<<<Grįžti atgal